Rusza letnia szkoła Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Wspieraj ambitną młodzież z całej Polski!
W świecie dynamicznych zmian coraz większą wartość mają liderzy, którzy potrafią łączyć wiedzę z odpowiedzialnością społeczną. Czy możemy wesprzeć rozwój takiego lidera? Tak – jeśli zainwestujemy w jego progres we właściwym momencie i to właśnie dzieje się dzięki akcji „Twój jeden gest, wiele dobrych zmian. Wspieraj liderów! – mówi Jola Górska z Fundacji Świętego Mikołaja.
Akademia Liderów to dla młodzieży:
• efektywny i realny wpływ – 329 uczestników, 225 projektów, tysiące beneficjentów lokalnych działań
• kompleksowy rozwój – to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale także odpowiedzialność, umiejętności społeczne i komunikacyjne
• wykształcenie, dzięki któremu w przyszłości uda się połączyć kompetencje z wartościami i troską o wspólnotę
• konkretna wartość – udział jednego lidera w programie wynosi 13 000 zł, a program dla uczestników jest bezpłatny
• kapitał społeczny w praktyce – liderzy Akademii uczą się działać zespołowo i z empatią
Udział w Akademii był dla mnie niesamowicie rozwijającym i wartościowym doświadczeniem. Czuję, że moje umiejętności komunikacyjne i przywódcze uległy znacznej poprawie i pomogły spojrzeć na moje projekty z innej perspektywy. Chciałabym serdecznie podziękować Darczyńcom, dzięki którym projekt może się odbyć, za wsparcie, które realnie zmienia życie młodych liderów i daje nam narzędzia lepszego jutra – mówi uczestniczka Akademii z 2024 roku.
W 2024 roku udało się zrealizować 20 wyjątkowych projektów, wśród nich pomysł Oliwiera z Legnicy. Nastolatek obserwując wypowiedzi osób publicznych w mediach, zauważył, że często unikają oni klarownych odpowiedzi na pytania, zmieniając temat lub udzielając ogólnikowych wyjaśnień. Dostrzegł, że podobne trudności występują także wśród jego rówieśników, którzy mają problem z formułowaniem jasnych i spójnych wypowiedzi. Postanowił to zmienić, realizując projekt GOOD SPEAKER. Celem projektu było przeprowadzenie prelekcji dla uczniów szkół podstawowych, które uczyły się sztuki efektywnej komunikacji. Oliwier skupił się na rozwijaniu umiejętności argumentacji, budowaniu relacji interpersonalnych, przyciąganiu uwagi odbiorców, aktywnym słuchaniu oraz rozwiązywaniu konfliktów poprzez rozmowę. Zwieńczeniem projektu była debata na temat „Telefon w szkołach - zmora uczniów czy ich prawo?”. Dyskusja pozwoliła młodym uczestnikom wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce, kształtując ich umiejętności wypowiadania się i obrony swojego stanowiska.
Nina i Martyna z Warszawy postanowiły w aktywny sposób podjąć temat historii odzyskiwania przez Polskę niepodległości i zorganizowały grę miejską dla uczniów szkół podstawowych z klas 7-8. Gra odbywała się w Łazienkach Królewskich, a punkty gry rozmieszczone były przy okolicznych pomnikach, w tym m.in.: Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego. Wspólnie z wolontariuszami, których zaangażowały do projektu przygotowały szereg aktywizujących zadań. Dzieci mogły układać wycięte fragmenty z gazet, odgrywać scenki przyjazdu Piłsudskiego do Warszawy z użyciem rekwizytów, rozwiązywać rebusy. Wolontariusze prowadzący zadania na punktach byli ubrani w stroje wypożyczone z teatru lub koszulki z logotypem projektu. Liderkom udało się pozyskać patronat Muzeum Łazienki Królewskie, Prezydenta m. st. Warszawy i Muzeum Wojska Polskiego, a także zdobyć niewielki grant z Klubu Inteligencki Katolickiej – aby wyprodukować materiały potrzebne do gry i poczęstunek dla uczestników. Dziewczyny zebrały wiele pozytywnych opinii od uczestników, wolontariuszy, a także od nauczycieli, którzy przyszli z uczniami na wydarzenie. Dyrekcja liceum poprosiła organizatorki, aby grę powtórzyły dla uczniów 1 klas.
Akademia Liderów to realna inwestycja w konkretnego młodego człowieka – przyszłego lidera, nauczyciela, samorządowca, przedsiębiorcę, który już dziś podejmuje odpowiedzialność za swoje lokalne środowisko. Dzięki programowi budujemy fundamenty silnego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Kształci ludzi zdolnych do strategicznego myślenia, sprawnego zarządzania państwem – aktywnych obywateli zaangażowanych w życie wspólnoty – swojego środowiska, miasta, państwa. W 2025 roku Akademia Liderów jest współfinansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030. Wciąż jednak szuka darczyńców, którzy pomogą szkolić kolejnych młodych liderów.
Dołącz do zbiórki: https://mikolaj.org.pl/wspierajliderow
Więcej o projekcie: https://mikolaj.org.pl/akademia/
O Fundacji Świętego Mikołaja
Fundacja Świętego Mikołaja od 25 lat pomaga dzieciom w potrzebie. Specjalizuje się w wyrównywaniu szans edukacyjnych dzieci i młodzieży. Od 2010 roku prowadzi ogólnopolski program stypendialny dla zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin we współpracy z ponad 300 szkołami z całego kraju oraz program pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Wspiera i szkoli młodzież na lokalnych liderów w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Od 2018 roku nieustannie wspiera dzieci w zniszczonym wojną Aleppo w Syrii, a od 2019 roku – dzieci z Ukrainy. Każdego roku Fundacja Świętego Mikołaja pomaga setkom dzieci, by mogły rozwijać swoje talenty i uczyć się tego, o czym marzą.
Kontakt dla mediów: media@mikolaj.org.pl