reklama
kategoria: Kraj
2 styczeń 2024

IPN chce konkursami zachęcać młodych naukowców do badań nad powstaniem wielkopolskim

zdjęcie: IPN chce konkursami zachęcać młodych naukowców do badań nad powstaniem wielkopolskim / fot. PAP
fot. PAP
Konkursy na najlepsze prace naukowe mają zainteresować młodych naukowców badaniami nad powstaniem wielkopolskim. Poznański oddział IPN zabiega o to, by najlepsze prace licencjackie, magisterskie, doktorskie były nagradzane już w kolejnym roku akademickim.
REKLAMA

27 grudnia obchodzony był Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W minionym tygodniu główne obchody rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego celebrowane były w Poznaniu i Warszawie.

Dr Marek Rezler, historyk powstania, współautor i współredaktor "Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego" powiedział PAP w ostatnich dniach, że powstanie wielkopolskie nie należy obecnie do tematów priorytetowych badawczo. Zauważył, że tematyka wielkopolskich wydarzeń lat 1918-1919 pozostaje w kręgu zainteresowań niewielkiej grupy badaczy.

Dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr Rafał Reczek poinformował PAP, że młodych badaczy do prac nad powstaniem wielkopolskim już wkrótce może zdopingować możliwość wygrania konkursu.

"Jesteśmy po rozmowach ze środowiskami, które są skupione wokół naszego instytutu i współtworzą portal o powstaniu wielkopolskim. Złożyliśmy propozycje ufundowania nagrody za najlepszą pracę licencjacką, magisterską, doktorską na temat powstania. Byłaby to nagroda finansowa. Dodatkowo te najlepsze prace zostałyby przez nas wydane" – wyjaśnił Reczek.

Dyrektor poznańskiego oddziału IPN powiedział, że liczy na finalizację rozmów w sprawie nagród do końca obecnego roku akademickiego.

„Mamy nadzieję, że już w kolejnym roku akademickim wzbudzi ona zainteresowanie i skłoni młodych ludzi do zainteresowania się powstaniem. Ona ma na celu pobudzenie nowych badań dotyczących powstania wielkopolskiego - szczególnie w tym wymiarze regionalnym” – powiedział.

Dr Marek Rezler mówił PAP, że choć powstaniem interesują się lokalni pasjonaci historii, nie widać badaczy, zwłaszcza młodych, którzy konsekwentnie i metodycznie zajmowaliby się tym tematem. Tymczasem, jego zdaniem, ważne informacje o powstaniu wciąż kryją się zarówno w zagranicznych, jak i krajowych archiwach.

"W dalszym ciągu nie są dokładnie przebadane zasoby Centralnego Archiwum Wojskowego. Wyraźny regres występuje w badaniach nad archiwaliami zagranicznymi, zwłaszcza Francji i Wielkiej Brytanii. Archiwalia niemieckie ostatnio były analizowane ponad 50 lat temu” - powiedział.

Historyk zauważył, że temat powstania wielkopolskiego wciąż kryje wiele tajemnic i obszarów do zbadania.

"Nadal nie mamy precyzyjnej, dokładnej analizy finansowej i gospodarczej strony powstania. Nie mamy wciąż monografii służby wywiadowczej powstania, administracji, analizy psychologicznej, podstaw ekonomicznych, infrastruktury cywilnej powstania (transport, łączność itp.) - nie licząc tematów szczegółowych" – dodał dr Marek Rezler.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ich ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Piotrków Trybunalski
-0.2°C
wschód słońca: 07:35
zachód słońca: 15:34
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Piotrkowie

kiedy
2024-12-13 18:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Piotrków...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-14 16:30
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Piotrków...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-14 17:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Piotrków...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-14 17:15
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Piotrków...
wstęp biletowany