Uważajcie na internetowych oszustów
Cyberprzestępcy stale modyfikują metody oszustw internetowych. Z usług online korzystamy co najmniej kilka razy w tygodniu kupując lub sprzedając przedmioty na platformach sprzedażowych, jesteśmy znacznie bardziej narażeni na ich działalność. Metodą częstostosowaną przez oszustów jest rzekomy zakup przedmiotów na popularmej platformie sprzedażowej. Zainteresowany zakuoem wystawionego w ogłoszeniu przedmiotu nawiązuje kontakt z nami poprzez komunikator internetowy lub na adres mailowy. Informując o dokonaniu npłatności za towar przesyła link, a kliknięciem w niego sprzedający ma potwierdzić płatność by sfinalizować transakcję. Usypia naszą czujność, ponieważ wydaje nam się, że oczekując zapłaty za wystawiony przedmiot nic nie grozi naszym środkom finansowym.tymczasem link przenosi nas na stronę, na której wymagane są dane logowania na nasze konta bankowe. Podając je padamy ofiarą oszysta, który mając do nich dostęp może na nasze dane zawrzeć umowę kredytu gotówkowego czy też bezpośrednio ,,ściągnąć" pieniądze z naszego konta. W momencie osiągnięcia celu kontakt z ,,kupującym" nagle się urywa.
Jak nie paść ofiarą internetowych oszustów?
-
kupuj z zaufanych źródeł – korzystaj z marek i sklepów, które znasz,
-
sprawdzaj opinie i oceny – szczególnie mając do czynienia z nieznanymi sklepami i indywidualnymi sprzedawcami,
-
kontroluj opłaty cykliczne,
-
upewniaj się, że transfer danych jest bezpieczny – podczas przeglądania stron internetowych używaj protokołów HTTPS o SSL.
-
Sprawdź bezpieczeństwo płatności,
-
nie klikaj w linki, które przychodzą do Ciebie w wiadomościach,
-
wpisuj samodzielnie adres internetowy serwisu sprzedażowego lub banku,
Jedną z form wyłudzania pieniędzy jest uzyskanie kodu BLIK ofiary. Przestępca po włamaniu się na konto wybranej osoby na portalu społecznościowym, wysyła za pomocą jej komunikatora do znajomych prośbę o przesłanie pieniędzy tłumacząc się nagłą potrzebą związaną z jakąś płatnością, której musi szybko dokonać, lub też chwilową tudną sytuacją finansową. Prosi o kod BLIK a osoba która go udostępnia nie ma pojęcia, że nie ma do czynienia ze swoim znajomym z komunikatora. Jeśli ktoś poprosi nas w ten sposób o pomoc finansową zadzwońmy upewniając się czy to jest zgodne z prawdą. To zajmie zaledwie kilka minut a zyskamy pewność, potwierdzając tożsamość znajomego, czy to on potrzebuje pomocy, czy oszust wciąga nas w pułapkę próbując wyłudzić nasze pieniądze.
Pamiętajcie, internet nie zwalnia z zachowania zdrowego rozsądku i czujności. Nie
dajcie się oszukać.
Dagmara Mościńska