8 październik 2021
patronat medialny

Finałowy turniej akcji „Ręczna na Orliku 2021” odbył się w Kielcach

fot. nadesłane
Reprezentantki województwa wielkopolskiego oraz reprezentanci województwa zachodniopomorskiego wygrali turniej finałowy akcji „Ręczna na Orliku 2021”, który odbył się w Kielcach. Drużynom kibicowali m.in. Anna Krupka sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i wybitny reprezentant Polski Sławomir Szmal.
W turnieju wzięło udział dwanaście drużyn dziewcząt i jedenaście zespołów chłopców. Wraz z rodzicami i kibicami w Hali Legionów bawiło się blisko 260 uczestników. Drużyny rywalizowały w miejscu wyjątkowym, bo w domu najlepszej od lat polskiej drużyny piłki ręcznej – Łomży VIVE Kielce.

Poziom rozgrywek był bardzo wysoki. U zawodników było widać wielkie emocje spowodowane nie tylko grą w finale, ale także obecnością w tak szczególnym dla polskiego szczypiorniaka miejscu. Zależało nam również, by edukować adeptów piłki ręcznej z zasad fair – play. Dlatego we współpracy z Polską Agencją Antydopingową zorganizowaliśmy dla nich szkolenie z zakresu antydopingu – mówi Rafał Wosik, prezes Fundacji Orły Sportu.


W szkoleniu przygotowanym przez Polską Agencję Antydopingową wzięło udział blisko 200 zawodników. To największa taka lekcja zorganizowana przez POLADA w ostatnich miesiącach.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu wiedzy młodych zawodników. To było ich pierwsze zmierzenie się z tak poważnym tematem, jakim jest doping, ale też bardzo potrzebne. Jesteśmy przekonani, że zdobyta wiedza zaowocuje w przyszłości i sprawi, że będziemy mieć odpowiedzialnych i świadomych sportowców – dodaje Michał Rynkowski, dyrektor POLADA.

Reprezentantki województwa wielkopolskiego w finale pokonały drużynę z Mazowsza 12:5, a w meczu o trzecie miejsce Kujawsko-Pomorskie wygrało z Zachodniopomorskiem 5:3.

Z kolei w turnieju chłopców reprezentacja województwa zachodniopomorskiego pokonała w finale Mazowsze 10:1, a w starciu o brązowy medal drużyna z województwa warmińsko-mazurskiego wygrała z ekipą z województwa łódzkiego 8:5.

Zwycięzcy turnieju otrzymali, oprócz pucharu i medali, także voucher na zakup sprzętu sportowego o wartości dwóch tysięcy złotych. Vouchery o niższej wartości trafiły także do srebrnych i brązowych medalistów. Chcieliśmy, by każdy uczestnik wielkiego finału wrócił do domu z pamiątką, dlatego przygotowaliśmy także medale dla drużyn, które zajęły niższe miejsca – dodaje Wosik.
Ponadto, zawodnicy i zawodniczki otrzymali także stroje sportowe oraz pamiątkowe upominki.

Zwycięzcom turnieju gratulowała sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Anna Krupka.

Jestem pewna, że dzięki takim turniejom będziemy w stanie wykształcić przyszłych mistrzów – mówiła Krupka.

Gościem specjalnym turnieju finałowego był Sławomir Szmal, wybitny reprezentant Polski w piłce ręcznej.

Zawsze będę wspierał projekty, które popularyzują moją ukochaną dyscyplinę sportu. Cieszę się widząc tych wszystkich młodych ludzi, którzy z taką pasją grają w piłkę ręczną – mówił Szmal.

W trakcie turnieju legendarny bramkach obchodził swoje 43. Urodziny. Wszyscy obecni w Hali Legionów odśpiewali mu gromkie „sto lat”.


W ramach akcji odbyło się 120 turniejów eliminacyjnych, osobno dla dziewczyn i chłopców, na których rozegrano 720 meczy. Rywalizowali zawodnicy z dwunastu województw. Wyłoniono najlepsze drużyny na Pomorzu, w Zachodniopomorskiem, Warmińsko-Mazurskiem, Kujawsko-Pomorskiem, Wielkopolsce, Podlasiu, Mazowszu, Lubuskiem, Łódzkiem, Dolnośląskiem, Świętokrzyskiem oraz Lubelskiem. Na każdym etapie projektu Fundację wspierali wolontariusze. Na finale w ramach współpracy partnerskiej z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Kielcach obecna była także młodzież asystująca przy organizacji turnieju.

„Ręczna na Orliku 2021” to realizowany przez Fundację Orły Sportu projekt skierowany do uczniów z czterech pierwszych klas szkół podstawowych. Drużyny składały się z uczniów klas trzecich i czwartych. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Partnerem projektu są Związek Piłki Ręcznej w Polsce oraz Polska Agencja Antydopingowa.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Piotrkowie